6QGlGGfd
فروردین, 1400 مقالات

حتما در میان اطرافیان خود کسانی را دیده اید که براثر یک اتفاق، مانند تصادف شدید یا زمین خوردن های سخت، دندان های جلوی آنها آسیب دیده و در ظاهر و لبخندشان تاثیر منفی گذاشته است. ایمپلنت دندان جلو راهکار بسیارمناسبی برای حل این مشکل است.

دهان عضوی است که افراد از آن برای ارتباط با دیگران و صحبت کردن استفاده می کنند. بیماری های دندان و دهان معمولا به گونه ای هستند که اگر درمان نشوند، ممکن است سایر قسمت های بدن را نیز درگیرکنند. از این رو، زیبایی و بهداشت دندان ها نقش بسزایی در افزایش اعتماد بنفس افراد و ارتباطات بهتر دارد. همین مساله باعث شده است که افراد به ایمپلنت دندان، بخصوص دندان های جلویی، بیشتر روی بیاورند.

ایمپلنت دندان های جلو به چه صورت انجام می شود؟

به طور کلی ایمپلنت دندان به این معناست که دندانی مصنوعی به جای دندان طبیعی شما که دچار مشکل است، کاشته می شود. این کاشت دندان به وسیله پیچ های مخصوص و در داخل فک انجام می شود و دقیقا مانند دندان طبیعی عمل می کند.

از آنجا که دندان های جلو (قدامی) در معرض دیدعموم قرار دارند، زیبایی و سالم بودن آن ها برای افراد بیش از سایر دندان ها مهم تر است. ایمپلنت دندان جلو نسبت به سایر دندان ها پیچیده تر و سختتر است و همچنین با درد بیشتری همراه است. کاشت دندان های جلو از درمان های زیبایی به حساب می آید. اگر دندان های جلویی شما دچار آسیب هستند و شما به دنبال لمینت و یا کامپوزیت آنها هستید، بهتر است پیش از آن، از طریق ایمپلنت آن ها را درمان کنید و سپس به دنبال کارهای زیبایی دیگر باشید.

افرادی که ریشه دندان های جلویی آن ها آسیب دیده و یا از بین رفته است، افرادی که دندان های جلویی آن ها شکسته و یا خرد شده است، افرادی که دندان های جلویی آن ها پوسیده باشد و یا افرادی که در تصادف و یا سایر اتفاقات دیگر، دندان های قدامی آن ها آسیب دیده است، بهترین کاندیدا برای ایمپلنت دندان های جلو هستند.

در این روش، دندان پزشک ابتدا حفره ای در استخوان فک ایجاد می کند و سپس پایه ایمپلنت را به صورت جراحی در داخل این حفره قرار می دهد. این پایه ایمپلنت از جنس تیتانیوم است که بسیار سازگار با استخوان است. این پایه تیتانیومی به مرور با استخوان فک ادغام شده و یکی می شود و یک ساختار محکم و سخت پیدا می کند که همانند ریشه دندان های طبیعی عمل می کند.

استقامت استخوان فک در این روش درمانی بسیار مهم است. اگر تراکم استخوانی برای فرد در قسمتی که قرار است ایمپلنت انجام شود وجود نداشته باشد، امکان پیوند استخوانی وجود دارد. پیوند استخوانی (یا همان تقویت استخوان) یک اصطلاح پزشکی است. پیوند استخوانی به روش هایی گفته می شود که در فک، استخوان اضافه می سازند و تولید می کنند. بدین ترتیب استحکام فک افزایش پیدا کرده و برای قرار دادن ایمپلنت آماده می شود.

پس از قرار دادن پایه تیتانیومی در دهان، دندان پزشک تاج یا همان دندان مصنوعی را به پایه ایمپلنت وصل می کند و بدین ترتیب جای دندان طبیعی شما که دچار مشکل بود با این دندان جدید پر می شود. دندان های ایمپلنت شده مانند دندان های طبیعی هستند و براحتی می توانید مانند دندان های طبیعی خودتان با آن ها رفتار کنید.

مراحل ایمپلنت دندان های جلو

دندان های جلویی که جلوه گر لبخند شما هستند، بسیار حائز اهمیت هستند. از این رو، زیبایی و سلامت آن ها باید جدی گرفته شوند. متخصصین ما در کلینیک پایتخت زیبایی ایران با استفاده از بهترین و مرغوب ترین مواد و مدرن ترین تجهیزات، کار ایمپلنت دندان های شما را به بهترین شکل انجام داده و آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در این زمینه هستند.

به طور کلی، ایمپلنت دندان های جلو به سه مرحله تقسیم می شود:

  1. پایه ایمپلنت که از جنس تیتانیوم است. دندان پزشک این پایه را از طریق جراحی در ناحیه فک فرد قرار می دهد.
  2. اباتمنت (Abutment): در واقع یک رابط بین پایه ایمپلنت و تاج است. اباتمنت از جنس تیتانیوم ، سرامیک یا طلا است که به وسیله پیچ به پایه ایمپلنت وصل می شود. به این ترتیب، تاج راحتتر به پایه ایمپلنت وصل می شود.
  3. تاج: یا همان دندان مصنوعی. در واقع بخشی است شبیه دندان به نظر می رسد. تاج از جنس پرسلن است که از آلیاژ فلزی، تمام سرامیکی یا تمام فلز ذوب شده است. تاج بر روی اباتمنت قرار می گیرد و به وسیله پیچ و یا چسب مخصوص به پایه ایمپلنت وصل می شود.

مزایای ایمپلنت دندان های جلو

مهم ترین مزیت ایمپلنت دندان های جلو، دائمی بودن و طبیعی بودن آن است. در ایمپلنت دندان، پایه آن به فک جوش می خورد و عضوی از بدن می شود و کاملا مانند سایر دندان های طبیعی شما می شود.

دندان های جلویی کاشته شده، از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. همچنین از دندان های اطراف خود نیز محافظت می کنند.

همانطور که گفته شد، ایمپلنت دندان جلو از درمان های زیبایی محسوب می شود. بنابراین یکی دیگر از مزایای آن، زیبایی دندان هاست. دندان های کاشته شده کاملا شبیه دندان های طبیعی و سالم شما به نظر می رسند و از زیبایی برخوردارند.

علاوه بر این، دندان های ایمپلنت شده قابل ترمیم هستند و در صورت آسیب می توانید به متخصص خود مراجعه کنید.

نکاتی در رابطه با ایمپلنت دندان های جلو

امروزه در جهان، ایمپلنت دندان یکی از بی خطرترین و ایمن ترین روش ها برای جایگزینی دندان از دست رفته است. تقریبا تمام افراد می توانند ایمپانت دندان جلو را انجام دهند اما یک سری افراد به دلیل برخی از بیماری ها بهتر است این کار را انجام ندهند و یا اینکه حتما با متخصصین در این زمینه مشورت کنند و دندان پزشک خود را در جریان بیماری خود بگذارند. افرادی که دچار بیماری هایی مثل سرطان ، دیابت کنترل نشده، بیماری های پریودنتال کنترل نشده و یا الکلیسم هستند و یا دخانیات مصرف می کنند، کاشت دندان جلو برای آن ها با مشکل مواجه می شود. علت آن این است که این موارد مانع جوش خوردن کامل ایمپلنت ها داخل فک می شوند و ممکن است ایمپلنت با شکست روبرو شود. به همین دلیل، افرادی که دچار هر یک از موارد گفته شده هستند، حتما باید با متخصص خود مشورت کنند و او را در جریان کامل بگذارند.

مراقبت از دندان های ایمپلنت شده دقیقا مانند دندان های طبیعی است. می توانید به راحتی از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. بهتر است دائم محیط اطراف دندان ایمپلنت شده را تمیز نگه دارید.